Sağlık

Güneş Kremi Faktörleri Ne İşe Yarar

Kişisel bakım ürünleri arasında yada kozmetik ürünleri raflarında neden güneş kremleri var ve bu kremler üzeride bulunan SPF değerleri ne anlama geliyor?

Bilindiği gibi güneşimizin bizim için faydaları olduğu kadar zararları da mevcut. Bu yüzden asıl amacımız güneşin zararlı ışınlarından korunacak şekilde kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinden faydalanmamız. Bilinçsiz güneş ışınlarına maruz kalmak veya düşük koruma faktörlü güneş ürünleri kullanmak erken yaşlanmaya, cilt lekelerine, çillenme ve hatta cilt kanserine sebebiyet vermektedir.

Kişisel bakım rutininizin son adımı uygun  faktörlü ve kaliteli bir güneş kremi kullanmak olmalıdır. Özellikle cilt bakımı yaptıktan sonra televizyon ışının bile cildinize olumsuz etkileri olabileceğinden güneş koruma faktörü çok önemlidir.

Kullandığınız güneş kreminin etkinliğini belirleyen faktör olarak tanımlayabileceğimiz SPF ,güneş yanıkları ve serbest radikalleri engeller. UV ışınlarına maruz kalmaktan cildinizi korur.

Cildinizin türüne göre uygun olan SPF cildinizin kendisini koruyabilme süresi ile belirlenebilir ve bu cildinizin güneş yanıklarına maruz kalmadan güneşlenebileceğiniz süredir.

Cilt özelliklerinize göre bu süre 5-30 dk arasında değişebilir.

Güneş Koruma Faktörü ne kadar yüksek olursa o kadar çok güneşte kalabileceğiniz anlamına gelir.

Bütün bunların yanında cildinizi öldürmeden en sağlıklı şekilde bronzlaşmanızı sağlar.

4 farklı seviyeye ayrılan güneş koruma faktörleri:

Düşük seviye :                (6-10)   SPF

Orta Seviye   :                (15-25)  SPF

Yüksek Seviye :              (30-50) SPF

Çok Yüksek Seviye :      (50+)    SPF

Kozmetik ürünleri arasından kişisel bakımınızına en uygun koruma faktörlü güneş kremini seçebilmeniz için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir.

Bu kriterler güneşte ne kadar kalmak istediğiniz, cilt tipiniz, hangi saatler aralığında ve nerede güneşlendiğinizdir. Kullandığınız güneş kreminizin suya dayanıklı olması tercih edilebilme sebepleri arasında yer alabilir.

Tabi ki konu cildinizin korunması olduğunda kaliteli kozmetik ürünleri arasından seçim yapmanız çok önemlidir.

Sizler için örnek olarak kullanabileceğiniz dünyaca ünlü bir kaç güneş kremi seçtik ;

Ne kadar yüksek faktörlü (SPF) bir ürün kullanıyorsanız o kadar uzun süreli ve sağlıklı bir bronzluk elde edersiniz. Melanin hormonu vücudunuzda doğal olarak salgılanır ve cildinizi korumak ayrıca bronzlaştırmak için görevlidir. Yüksek faktör her zaman düşük faktörlü güneş kremlerine göre daha sağlıklıdır.

Güneş kaynaklı oluşmuş lekeleriniz varsa sizin için seçtiğimiz ürünler cildinizi eski lekesiz haline geri döndürmek üzere geliştirilmiştir ;

Kozmetik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri içerisinde leke karşıtı ürünler genel itibariyle c vitamini içerir. C vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğu için serbest radikallerin dolaşımını engeller ve cildinizi arındırarak lekelerin açılmasını sağlar.

Tabi ki sadece dışarıdan desteklemek ile tam verim alamazsınız. En doğal besin takviyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir